Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Uvidíte vzestup i pád posledního diktátora velkého Říma, jehož smrt předznamenala konec celé říše. Zažijte jeho mladické vize i tažení do Galie a Egypta. Byl to Caesar, kdo do Říma přivedl nejslavnější královnu Egypta - Kleopatru. A byl to on, jehož život ukončili senátoři v čele s Brutem. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (58)

Paldini 

všechny recenze uživatele

Umírněný až romanticky působící výlet do daleké antické minulosti. Některým úsekům z caesarova života je věnováno zbytečně hodně času (Galie), jiným zbytečně málo (stíhání Pompeia a Catona), takže se historie neznalý divák může hlavně v druhé půlce filmu hodně ztrácet v ději. Pro milovníky historických podívaných z antického Říma doporučuji spíše seriál Řím, seriál Já, Claudius nebo film Quo Vadis ?. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Zrovna mám rozečtený Caesarův životopis od Adriana Goldsworthyho, takže mě historické chyby iritovaly víc než většinu ostatních diváků :-) Zejména to, jak se tu poměrně volně manipuluje s termínem konzul. Konzulové byli vždycky dva a stáli v čele Říma na rok a poté se z nich zpravidla stávali prokonzulové a odcházeli jako správci na 5 let do nějaké provincie a konzuli se stát mohli znova po deseti letech (občas byli výjimky jako Caesarův předek Marius, který byl konzulem několikrát po sobě). Vzhledem k tomu, že byli konzulové dva, tak není možné, aby v senátu bylo jen jedno křeslo :-) Zcela zde tedy chybí Pompeiův druhý konzul Crassus při jejich dvou konzulátech, Caesarovým spolukonzulem byl Bibulus, který tu je ukázán, ale ne jako konzul. Cato byl mladší než Caesar, Sulla zemřel, až poté, co se vzdal moci, Vercingetorix byl uškrcen při triumfu atd. No zkrátka chyb, nepřesností a vynechávek je tu fakt hodně. Bylo by nemožný Caesarův život dostat na plátno přesně tak, jak se odehrával, ale některý věci se ošetřit trochu líp daly. Nicméně všechny možný chyby mi nevadily tak jako necharismatický Caesar - Jeremy Sisto. Ve srovnání s takovým Rexem Harrisonem nebo pozdějším Ciaránem Hindsem prostě neobstojí. Chybí mu ona aristokratická vznešenost a povýšenost, která je pro Caesara typická. Škoda, že to nevzniklo jako seriál s jiným představitelem, protože potenciál i zajímaví herci vedlejších rolí (Walken, Harris) tady jsou. ()

Reklama

Brouk 

všechny recenze uživatele

Nemohu popřít velkou snahu tvůrců udělat za málo peněz velkofilm... Ne, že by se jim to nepovedlo, vcelku důstojně se s tím vypořádali. Jen na některých místech to působí levně... například obléhání galské tvrze, kde mělo být 18.000 lidí i s bojovníky a právě se chystali vydat všechny své ženy a děti do otroctví a vyleze taková skupinka... :-) ... Druhým rušivým momentem je zbytečně dlouhá stopáž respektive vleklost... a třetím, nejrušivějším momentem pro mě bylo, že mi tam chyběl Asterix a spol., nejhlavnější Caesorovo protivníci v Galii, pak by to bylo už dokonalé... :-) :-) :-) ... (tu třetí výtku neberte vážně) ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Velké a velmi milé překvapení. Caesar nám sice opět neoplešatěl, ale jinak to bylo výborné, vůbec mi nevadilo, že rozpočet nebyl největší a tím pádem zvlášť davové scény zdaleka nebyly tak efektní, jak mohly. Ale film mi neskutečně sedl a může za to víc faktorů - jednak pochopitelně má láska k antice, jednak trefení se herců do postav - Jeremy Sisto si s ambiciózním Caesarem poradil výborně, ale velmi mile mě překvapil Chris Noth jako Pompeius, zaujal Christopher Walken jako Cato a naprosto uchvátil Richard Harris coby Sulla. Boje v Galii byly řádně syrové, Brutus hezounsky nesympatický a Kleopatra orientálně zajímavá...zkrátka jsem byl nadšen a když v jedné scéně (pravda, nevhodně mladičký a protivný) Marcus Antonius hecuje davy vyvolávání jména Caesar, měl jsem co dělat, abych se nepřidal taky. Ba ne, kecám, přidal jsem se. Když vezmete nízkorozpočtovost jako fakt a nebudete hnidopiši, nevidím jedinej důvod, proč nedat všech pět hvězd. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Juliu Caesarovi se dá vytknout mnohé. Silně připomíná antické velkofilmy americké výroby z 50. a 60. let a vůbec odpovídá historickým filmům natáčeným před několika desítkami let. Ať už knižními dialogy a jejich naivismem, nehistorickým posuzováním tehdejších zvyklostí dnešními morálními měřítky nebo vzhledem dějinných postav, které byly ve filmu výrazně mladší než ve skutečnosti. Podobné výhrady bude ovšem nastolovat spíš jen menšina fandů historie - ostatní ocení romantizující příběh plný napínavých válečných scén, které jsou - a opět si neodpustím dloubnutí - většinou hodně nerealistické, protože kdyby tímto způsobem Římané vedli s Galy bitvu, projeli by ji na celé čáře. Scény boje muže proti muži vypadají na plátně velkolepě, ale bitvy se odehrávaly z římské strany v sevřených formacích, kde Římané plně využívali svou taktickou převahu. Ale opět, natočené je to pro laika velkolepě a celkově to vypadá výpravněji a dráže, než se to ve skutečnosti nejspíš pořídilo. Casting je slušný a příběh chytne za srdce. Přesto - historikovi bych jeho shlédnutí nedoporučoval. Srovnání se seriálem Řím by pochopitelně dopadlo výrazně v neprospěch tohoto kousku, ale přes všechny výhrady je to nadprůměrný počin. Celkový dojem: 70 %. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (9)

  • Film bol natáčaný na Malte a v Bulharsku. (Jello Biafra)
  • Přeměna herce Heina Ferche na Vercingetorixe trvala 5 hodin každý den. (Karlos80)
  • Julius Caesar (Jeremy Sisto) bol ženatý trikrát, nie dvakrát. Jeho druhá manželka (s ktorou sa rozviedol pre jej údajnú účasť na náboženskom škandále) nebola v tejto minisérii nikdy spomenutá. Zobrazená je Cornelia (prvá manželka, Daniela Piazza) a Calpurnia (tretia manželka, Valeria Golino). Chýba Pompeia, s ktorou bol ženatý 67-61 pnl. (Arsenal83)

Reklama

Reklama