19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Trump žádá odebrání Pulitzerovy ceny novinářům

9.10.2021

Přestože Twitter zrušil Donaldu Trumpovi účet, jeho mluvčí Liz Harringtonová nadále tweetuje (@realLizUSA) prohlášení D.Trumpa. Přibližně 215 tis. lidí sleduje tweety Liz, což nelze srovnávat s téměř 90 miliony sledujících bývalého Trumpova účtu. Možná proto Twitter toleruje „neposlušnost” Liz, když nechává prosakovat Trumpovy zprávy na svou platformu. 

Jednou z těchto zpráv je Trumpův dopis Radě pro udělování Pulitzerovy ceny, jehož překlad vám přinášíme v tomto článku. 45. prezident Spojených států s odvoláním na nedávno ukončené vyšetřování žádá odebrání Pulitzerovy ceny pracovníkům deníků The New York Times a The Washington Post, protože novináři lživě informovali ohledně napojení Trumpovy volební kampaně na Rusko. Nejenže byl Trump zproštěn obvinění, ale vyšetřování dále ukázalo, že za celou kauzou stála volební kampaň Hillary Clintovoné, jež vše zinscenovala. Obrat o 180 stupňů!

Tato kauza je ukázkovým příkladem očerňující kampaně proti Trumpovi, americkým republikánům a konzervativcům obecně, protože všechna americká mainstreamová (levicová) média, jež z 96 % darovala peníze na volební kampaň Hillary Clintonové (a Joea Bidena), dennodenně po dobu několika let chrlila zprávy o ruském vměšování do amerických voleb. Média po celém světě včetně českých tyto zprávy samozřejmě přejímala. Hledejte na Googlu např. „napojení Trumpovy kampaně na Rusko” a vyskočí na vás desítky článků. 

Po několika letech vyšla pravda najevo a kolik si myslíte, že na toto téma bylo napsáno článků? Je to neuvěřitelné, ale Nula. Zero. Nada. Mise demokratů a progresivních novinářů splněna: O Donaldu Trumpovi bylo ve všech jazycích po celém světě napsáno tolik negativních zpráv, že se žádný slušný člověk nebude zastávat zlého člověka jménem Trump (případně amerických republikánů a konzervativců obecně). Analytická studie například zjistila, že americká média vysílají 150krát více negativních zpráv o Trumpovi než o Bidenovi. 

Trump samozřejmě není žádný svatoušek, nicméně až budete číst další zaručené zprávy o tom, co ten ďábel opět provedl, vzpomeňte na to, že americká média nejsou nezávislá. Společně s Demokratickou stranou a BIG tech (Facebook, Twitter, Google apod.) vytvářejí svoji vlastní realitu podle Jediné Správné Pravdy, té progresivní levicové samozřejmě. Kdokoli se odváží vidět svět jinou optikou (napravo od Marxe), bude veřejně pomluven, zesměšněn, zpranýřován a vaporizován - odejit do internetového gulagu -, i kdyby důvody měly být smyšlené.

Věc: Požadavek na odebrání Pulitzerovy ceny udělené za celostátní zpravodajství v roce 2018

Vážený pane Klimente,

vyzývám Radu pro udělování Pulitzerovy ceny, aby bezodkladně odebrala Pulitzerovu cenu za celostátní zpravodajství v roce 2018 udělenou pracovníkům deníků The New York Times a The Washington Post, která byla založena na lživém zpravodajství o vazbách mezi Kremlem a Trumpovou kampaní, které nikdy neexistovaly. Jak bylo již mnohokrát zveřejněno, reportáže byly pouze politicky motivovanou fraškou, která se snažila rozšířit historku o tom, že se pracovníci mé kampaně spolčili s Ruskem, přestože pro takové tvrzení chyběly jakékoliv důkazy.

Při vyhlašování ceny ocenila Rada laureáty „za důkladné a neúnavné zpravodajství ve veřejném zájmu, které zásadně přispělo k celonárodnímu pochopení ruského vměšování do prezidentských voleb v roce 2016 a jeho propojení s Trumpovou kampaní, přechodným týmem nově zvoleného prezidenta a jeho pozdější stálou administrativou“. Konkrétně byla cena udělena za sérii článků pojednávajících o dnes již vyvrácené konspirační teorii o tajné dohodě s Ruskem. Titulky článků měly vyvolat senzaci, články stály do značné míry na nepodložených anonymních zdrojích. Většina v nich obsažených informací pocházela od „dobře informovaných osob“, „současných a bývalých vysokých státních úředníků“, „jistých vysokých amerických představitelů“ a dalších vágně definovaných osob. Veřejnost tím byla připravena o možnost nezávislého posouzení důvěryhodnosti těchto článků, jejich případné politické předpojatosti a zdroje uváděných informací.

Přestože chyběly jakékoli věrohodné důkazy, dva roky tyto instituce horečně propagovaly jednu historku o spiknutí s Ruskem za druhou a snažily se přesvědčit veřejnost, že se pracovníci mé kampaně tajně spolčili s ruskou vládou. Řada konzervativních zpravodajských kanálů a komentátorů již tehdy zpochybňovala legitimitu takových zpráv, poukazovala na jasné logické chyby v jejich textech a na zjevný nedostatek důkazů, o které se opíraly.

Později se potvrdila nepravdivost těchto tvrzení a já jsem byl zproštěn obvinění. Naopak obvinění vznesené nedávno Johnem Durhamem proti bývalému právníkovi v otázkách kybernetické bezpečnosti a zmocněnci kampaně Hillary Clintonové Michaelu Sussmanovi slouží jako přesvědčivé vyvrácení historky o tajných dohodách, kterou byla média tak posedlá. Obžaloba viní pana Sussmana z křivých výpovědí před FBI, kdy předložil „důkazy“, které měly prokazovat tajnou komunikaci mezi mou organizací a ruskou Alfa Bank. Pan Sussman tenkrát před FBI prohlásil, že tyto informace poskytuje z vlastní vůle, nikoli na příkaz jiné osoby nebo subjektu. Z obvinění však vyplývá, že pan Sussman spolupracoval s dalšími demokraty a svůj čas fakturoval organizaci zajišťující kampaň paní Clintonové. Tato žaloba důležitým způsobem potvrzuje fakt, že spojení s Alfa Bank neexistuje, a uvádí, že „vyšetřování FBI zjistilo, že předmětný e-mailový server nebyl vlastněn ani provozován společností Trump Organization, ale byl spravován společností působící v oblasti e-mailového marketingu a rozesílající reklamu pro Trumpovy hotely a pro stovky dalších klientů“.

Získání Pulitzerovy ceny je v oboru žurnalistiky již více než sto let všeobecně uznáváno za významný úspěch. Mnozí ji považují za poctu udělovanou zasloužilým laureátům jako uznání jejich průkopnického novinářského úsilí. Takový projev úcty automaticky předpokládá, že samotné zpravodajství lze považovat za důvěryhodné, kvalitně podložené a spolehlivé. A takto zásadní očekávání přináší i nelehké břímě: práce průběžně a pečlivě prověřovat z hlediska pravdivosti informací v nich obsažených. Pokud se ukáže, že práce oceněná Pulitzerovou cenou byla založena na nekvalitním, pochybném a zjevně nepravdivém zpravodajství, což se v tomto případě stalo, musí Rada pro udělování Pulitzerovy ceny adekvátním způsobem zareagovat.

Na závěr doufám, že se držitelé Pulitzerovy ceny za celostátní zpravodajství v roce 2018, tedy deníky The New York Times a The Washington Post, ve světle nedávných odhalení této ceny dobrovolně vzdají. Pokud tak však neučiní, očekávám, že podniknete nezbytné kroky k nápravě situace, včetně odebrání ceny těmto držitelům a stažení nepravdivých tvrzení z webových stránek Pulitzerovy ceny. Pokud nebude od laureátů Pulitzerovy ceny vyžadována takto vysoká míra odpovědnosti, bude ohrožena důvěryhodnost Pulitzerovy ceny jako takové.

S pozdravem

Donald J. Trump

Přeložil Tomáš Staněk, výsledný text upravil Jaroslav Pešta.

Prameny:

https://twitter.com/realLizUSA/status/1444621421636952066
https://www.donaldjtrump.com/news
https://cs.abcdef.wiki/wiki/John_Durham
https://publicintegrity.org/politics/journalists-shower-hillary-clinton-with-campaign-cash/
https://www.epochtimes.cz/2020/08/20/americka-media-vysilaji-150krat-vice-negativnich-zprav-o-trumpovi-nez-o-bidenovi-uvadi-studie/