Her er alle VM-holdene
VM er udvidet til 32 hold, når slutrunden i Spanien spilles i december. Her får du et overblik over alle deltagerne.
Hvem er med ved VM i kvindehåndbold, der spilles i Spanien fra 1. til 19. december 2021?
Og hvem er udtaget til de 32 hold? Det kan du få et overblik over i mosaikken herunder:
OBS! Enkelte nationer mangler fortsat at offentliggøre den endelige VM-trup.
De 32 VM-trupper
Tyskland
Tyskland
Trup:
Målmænd:
Dinah Eckerle
Katharina Filter
Fløjspillere:
Johanna Stockschläder
Amelie Berger
Antje Lauenroth
Stregspillere:
Meike Schmelzer
Luisa Schulze
Lisa Antl
Bagspillere:
Marlene Kalf
Alina Grijseels
Xenia Smits
Silje Brøns Petersen
Alicia Stolle
Mia Zschocke
Emily Bölk
Julia Maidhof
Ungarn
Ungarn
Trup:
Målmænd:
Blanka Bíró
Melinda Szikora
Zsófia Szemerey
Fløjspillere:
Nadine Schatzl
Anett Kovács
Gréta Márton
Viktória Lukács
Stregspillere:
Petra Tóvizi
Réka Bordás
Laura Szabó
Bagspillere:
Eszter Tóth
Szimonetta Planéta
Petra Vámos
Katrin Klujber
Gréta Kácsor
Noémi Háfra
Anna Albek
Szandra Szöllösi-Zácsik
Montenegro
Montenegro
Trup:
Målmænd:
Marina Rajčić
Ljubica Nenezić
Anastasija Babović
Fløjspillere:
Jovanka Radičević
Dijana Mugoša
Nina Bulatović
Dijana Ujkić
Ivona Pavićević
Stregspillere:
Tatjana Brnović
Ema Ramusović
Nikolina Vukčević
Bagspillere:
Matea Pletikosić
Andrijana Popović
Đurđina Malović
Nataša Ćorović
Sanja Premović
Ilda Kepic
Itana Grbić
Serbien
Serbien
Trup:
Målmænd:
Jelena Đurašinović
Jovana Risović
Tamara Kocić
Kristina Graovac
Fløjspillere:
Aleksandra Stamenić
Nataša Lovrić
Stregspillere:
Jelena Agbaba
Katarina Bojičić
Marija Petrović
Bagspillere:
Jelena Trifunović
Ivana Mitrović
Aleksandra Vukajlović
Marija Agbaba
Anđela Janjušević
Jovana Kovačević
Tamara Radojević
Jovana Jovović
Marija Obradović
Marija Jovanović
Jovana Stoiljković
Kristina Liščević
Sara Garović
Spanien
Spanien
Trup:
Målmænd:
Mercedes Castellanos
Silvia Navarro
Fløjspillere:
Carmen Martín
Laura Hernández
Jennifer Gutiérrez Bermejo
Maitane Etxeberria
Soledad López
Stregspillere:
Ainhoa Hernández
Kaba Gassama
Elisabet Cesáreo
Bagspillere:
Carmen Campos
Silvia Arderíus
Lara González Ortega
Alicia Fernández
Almudena Rodríguez
Irene Espínola
Paula Arcos
Alexandrina Cabral
Cameroon
Cameroon
Trup:
Målmænd:
Linda Awu
Marie Balana
Beatrice Mambeng
Fløjspillere:
Apoline Abena
Yvette Yuoh
Gisele Nkolo
Lilaine Maffo
Marie Touba
Michaella Magba
Anne Mbouchou
Jeanine Nock A Mboussi
Clarisse Madjoufang
Stregspillere:
Jasmine Yotchoum
Vicky Nyamsi
Bagspillere:
Genie Feugji
Adjani Ngouoko
Laeticia Ateba
Anne Essam
Sifan Kongnyuy
Marie Tenang
Prisca Nkomidio
Amelie Mvoua
Brasilien
Brasilien
Trup:
Målmænd:
Gabriela Dias Moreschi
Bárbara Arenhart
Renata Arruda
Fløjspillere:
Jessica Quintino
Larissa Araújo
Adriana Cardoso de Castro
Thais Fermo
Stregspillere:
Tamires Morena Lima
Lívia Ventura
Bagspillere:
Bruna de Paula
Ana Paula Belo
Talita Alves Carneiro
Francielle da Rocha
Samara Vieira
Giulia Guarieiro
Gabriela Bitolo
Gabriela Constantino
Patrícia Matieli
Polen
Polen
Trup:
Målmænd:
Barbara Zima
Adrianna Placzek
Fløjspillere:
Adrianna Gorna
Magda Balsam
Oktawia Plominska
Dagmara Nocun
Stregspillere:
Sylwia Matuszczyk
Joanna Szarawaga
Bagspillere:
Aleksandra Zimny
Monika Kobylinska
Marta Gega
Aleksandra Rosiak
Natalia Nosek
Julia Niewiadomska
Kinga Achruk
Romana Roszak
Kroatien
Kroatien
Trup:
Målmænd:
Lucija Bešen
Ivana Kapitanović
Tea Pijević
Fløjspillere:
Lara Burić
Paula Posavec
Ana Turk
Tena Japundža
Andrea Šimara
Josipa Mamić
Stregspillere:
Katarina Ježić
Ana Debelić
Bagspillere:
Dora Krsnik
Stela Posavec
Ćamila Mičijević
Dejana Milosavljević
Larissa Kalaus
Dora Kalaus
Ivana Dežić
Valentina Blažević
Japan
Japan
Trup:
Målmænd:
Sakura Hauge
Abinaomi Osawa
Atsuko Baba
Fløjspillere:
Asuka Fujita
Natsumi Akiyama
Hikaru Matsumoro
Saki Hattori
Yuki Yoshidome
Stregspillere:
Mika Nagata
Clare Francis Gray
Naoko Sahara
Bagspillere:
Mana Ohyama
Natsuki Aizawa
Ikumi Iwabuchi
Maharu Kondo
Kaho Nakayama
Mana Yamamoto
Yumi Kitahara
Shizuka Akiyama
Ayaka Ohmatsuzawa
Angola
Angola
Trup:
Målmænd:
Marta Alberto
Eliane Paulo
Fløjspillere:
Juliana Machado
Natália Kamalandua
Mbongo Masseu
Stregspillere:
Liliana Venâncio
Liliane Mário
Albertina Kassoma
Bagspillere:
Isabel Guialo
Tchieza Pemba
Stélvia Pascoal
Wuta Dombaxe
Helena Paulo
Marília Quizelete
Vilma Nenganga
Kina
Kina
Trup:
Målmænd:
Chang Lu
Chenxi Song
Xia Huang
Fløjspillere:
Hai Xia Zhang
Wenna Qu
Yuanyuan Yu
Stregspillere:
Jiao Sun
Lei Gong
Mengmeng Mo
Bagspillere:
Chan Liu
Jiayi Wang
Keke Wang
Mengqing Jin
Mengxue Zhou
Shuhui Wang
Xiuxiu Tian
Danmark
Danmark
Trup:
Målmænd:
Sandra Toft
Althea Reinhardt
Fløjspillere:
Lærke Nolsøe
Simone Böhme
Trine Østergaard
Emma Friis
Stregspillere:
Rikke Iversen
Kathrine Heindahl
Bagspillere:
Anne Mette Hansen
Line Haugsted
Mette Tranborg
Kristina Jørgensen
Mia Rej
Louise Burgaard
Simone Petersen
Mie Højlund
Argentina
Argentina
Trup:
Målmænd:
Marisol Carratú
Ayelén Rosalez
Fløjspillere:
Rosario Urban
Ayelén García
Valentina Cisneros
Lucia Dalle
Stregspillere:
Rocío Campigli
Giuliana Gavilan
Antonela Mena
Bagspillere:
Manuela Pizzo
Luciana Mendoza
Malena Cavo
Macarena Sans
Macarena Gandulfo
Elke Karsten
Micaela Casasola
Delfina Ojea
Tunesien
Tunesien
Trup:
Målmænd:
Fadia Omrani
Roa Mkadem
Fløjspillere:
Amiche Boutheina
Aya Ben Abdalah
Fatma Bouri
Nada Zelfani
Stregspillere:
Mouna Jlezi
Ons Yaacoub
Rakia Rezgui
Bagspillere:
Amal Hamrouni
Aya Masri
Chaima Jouini
Fadwa Aouij
Oumayma Dardour
Sondes Hachana Ep Kerkeni
Soumaya Belhadj
Paraguay
Paraguay
Trup:
Målmænd:
Alicia Villalba
Fátima Ocampos
Fløjspillere:
Fátima Acuña
Sofía Villalba
Jazmín Mendoza
Stregspillere:
Sabrina Fiore
Karina dos Santos
Gisela González
Nathalie Giménez
Bagspillere:
Fernanda Insfrán
Kamila Rolon
Jessica Fleitas
Marizza Faría
Delyne Leiva
María Paula Fernández
Ada Miskinich
Norge
Norge
Trup:
Målmænd:
Silje Solberg
Katrine Lunde
Fløjspillere:
Marit Røsberg Jacobsen
Camilla Herrem
Sanna Solberg-Isaksen
Stregspillere:
Maren Nyland Aardahl
Vilde Ingstad
Kari Brattset Dale
Bagspillere:
Henny Reistad
Emilie Hegh Arntzen
Veronica Kristiansen
Nora Mørk
Stine Bredal Oftedal
Moa Högdahl
Kristine Breistøl
Congo
Congo
Trup:
Målmænd:
Ruth Kodia
Malvina Apendi
Magalie Bazekene
Hymelda Obambo
Fløjspillere:
Kimberley Rutil
Klenn Divoko
Diane Yimga
Lucette Bibila
Betchaïdelle Ngombele
Joséphine Nkou
Princilia Itoua
Sharon Dorson
Stregspillere:
Rita Saraiva
Richca Obangue
Bagspillere:
Mercianne Hendo
Belvina Mouyamba
Avelle Ntondele
Patience Okabande
Closette Mavoungou
Fanta Diagouraga
Kassandra Jappont
Frankrig
Frankrig
Trup:
Målmænd:
Catherine Gabriel
Cléopatre Darleux
Laura Glauser
Fløjspillere:
Alicia Toublanc
Pauline Coatanea
Chloé Valentini
Coralie Lassource
Lucie Granier
Stregspillere:
Béatrice Edwige
Pauletta Foppa
Oriane Ondono
Bagspillere:
Méline Nocandy
Allison Pineau
Grâce Zaadi Deuna
Kalidiatou Niakaté
Orlane Ahanda
Océane Sercien-Ugolin
Laura Flippes
Estelle Nze Minko
Tamara Horacek
Østrig
Østrig
Trup:
Målmænd:
Lena Ivancok
Petra Blazek
Anna Hajgató
Fløjspillere:
Mirela Dedic
Fabienne Tomasini
Claudia Wess
Nina Neidhart
Stregspillere:
Stefanie Kaiser
Bagspillere:
Katarina Pandza
Sonja Frey
Johanna Schindler
Patricia Kovács
Johanna Reichert
Klara Schlegel
Ines Ivancok
Josefine Huber
Slovakiet
Slovakiet
Trup:
Målmænd:
Soňa Furgaláková
Alexandra Ivanicja
Viktória Oguntoyová
Fløjspillere:
Martina Popovcová
Réka Bíziková
Stregspillere:
Nikoleta Trúnkov
Valéria Dulinová
Bagspillere:
Marianna Rebičová
Erika Rajnohová
Katarína Pócsíková
Barbora Lancz
Anette Hudáková
Vladimíra Bajčiová
Adriána Holejová
Simona Szarková
Natália Némethová
Bibiana Štefaniková
Karin Bujnochová
Boglárka Bízik
Tjekkiet
Tjekkiet
Trup:
Målmænd:
Karin Řezáčová
Hana Mučková
Petra Kudláčková
Fløjspillere:
Jana Knedlíková
Kristýna Königová
Adéla Stříšková
Dominika Zachová
Veronika Malá
Stregspillere:
Veronika Andrýsková
Alena Stellnerová
Michaela Holanová
Bagspillere:
Petra Maňáková
Silvie Polášková
Kamila Kordovská
Veronika Mikulášková
Markéta Hurychová
Jana Šustková
Julie Franková
Sára Kovářová
Markéta Jeřábková
Charlotte Cholevová
Uzbekistan
Uzbekistan
Trup:
Målmænd:
Sarvinoz Sultonova
Tuoryim Mamirova
Fløjspillere:
Mekhriniso Mukhamadova
Ozodakhon Khudoyberdieva
Stregspillere:
Nargiza Yusupova
Zukhra Botirova
Bagspillere:
Madina Khudoykulova
Khusniya Safarova
Zilola Mirzaeva
Anastasiya Mustafaeva
Zakhro Allayarova
Dilnoza Sultanova
Sevara Razakbergenova
Charos Obidjonova
Dilbarhon Bahromova
Oyazimkhon Abdumannonova
Maftunakhon Vosiljonova
Darya Valeeva
Puerto Rico
Puerto Rico
Trup:
Målmænd:
Kitsa Escobar
Roxanalis Carrasquillo
Zugeily Soto
Fløjspillere:
Robeliz Ortíz
Zuleika Fuentes
Jailene Maldonado
Alanis Benítez
Joane Vergara
Stregspillere:
Lilianushka Natal
Ciris García
Lizabeth Rodríguez
Bagspillere:
Adriana Cabrera
Dana Canales
Kiaraliz Maldonado
Nathalys Ceballos
Sheila Hiraldo
Edianed Benítez
Cyolimar Ortíz
Nicolette Pope
Ericka Graciani
Nastasha Escobar
Nelanette Ramírez
Sverige
Sverige
Trup:
Målmænd:
Johanna Bundsen
Jessica Ryde
Martina Thörn
Fløjspillere:
Clara Lerby
Mathilda Lundström
Nathalie Hagman
Elin Hansson
Stregspillere:
Vilma Matthijs Holmberg
Anna Lagerquist
Linn Blohm
Bagspillere:
Carin Strömberg
Jamina Roberts
Melissa Petrén
Nina Dano
Emma Lindqvist
Jenny Carlson
Holland
Holland
Trup:
Målmænd:
Yara ten Holte
Tess Wester
Rinka Duijndam
Fløjspillere:
Debbie Bont
Bo van Wetering
Zoë Sprengers
Angela Malestein
Kelly Vollebregt
Stregspillere:
Danick Snelder
Merel Freriks
Tamara Haggerty
Bagspillere:
Laura van der Heijden
Lois Abbingh
Larissa Nusser
Lynn Knippenborg
Kelly Dulfer
Inger Smits
Harma van Kreij
Maxime Struijs
Dione Housheer
Estavana Polman
Rumænien
Rumænien
Trup:
Målmænd:
Diana Ciucă
Iulia Dumanska
Daciana Hosu
Fløjspillere:
Nicoleta Dincă
Ana Maria Tănăsie
Oana Borș
Laura Moisă
Alexandra Dindiligan
Stregspillere:
Alexandra Subțirică
Crina Pintea
Lorena Ostase
Bagspillere:
Mădălina Zamfirescu
Cristina Laslo
Bianca Bazaliu
Andreea Popa
Anca Polocoșer
Andreea Rotaru
Bianca Harabagiu
Ana Maria Savu
Alina Ilie
Sorina Tîrcă
Kasakhstan
Kasakhstan
Trup:
Målmænd:
Iulia Poilova
Zhannat Aitenova
Tatyana Davydova
Kamilla Nadirova
Assemgul Amankeldi
Fløjspillere:
Kamila Serikbayeva
Zhanerke Seitkassym
Xeniya Pupchenkova
Stregspillere:
Zlata Zvyagina
Irina Antonova
Madina Myrzamseiitova
Natalya Poluyanko
Valentina Degtyareva
Dana Abilda
Valentina Sitnikova
Bagspillere:
Viktoriya Kolotinskaya
Veronika Khardina
Irina Alexandrova
Kristina Stepanova
Kristina Radayeva
Tansholpan Jumadilova
Yelena Berenda
Zhanerke Kuandykova
Mariya Pupchenkova
Alessya Malysheva
Slovenien
Slovenien
Trup:
Målmænd:
Branka Zec
Karin Kuralt
Maja Vojnović
Amra Pandžić
Fløjspillere:
Katarina Regner
Iza Bon Brzin
Maja Svetik
Živa Čopi
Petra Kramar
Tija Gomilar Zickero
Stregspillere:
Valentina Klemenčič
Manca Jurič
Nataša Ljepoja
Aneja Beganović
Urša Zelnik
Bagspillere:
Erin Novak
Ana Gros
Elizabeth Omoregie
Nina Žabjek
Tjaša Stanko
Ana Abina
Nina Zulić
Alja Varagić
Nuša Fegic
Ema Hrvatin
Dominika Mrmolja
Iran
Iran
Trup:
Målmænd:
Fatemeh Khalili
Zeinab Bazrafkan
Hanieh Lak
Fløjspillere:
Nourieh Abbasi
Hadiseh Norouzi
Hanieh Karimi
Bahar Izadgashb
Negar Zendehboudi
Stregspillere:
Elnaz Ghasemi
Setareh Rahmanian
Atieh Shahsavari
Bagspillere:
Maryam Yousefi
Shima Zare
Shaghayegh Bapiri
Mina Vatanparast
Sona Bidad
Arezoo Kianara
Hedieh Veisi
Mehraban Badvi
Sydkorea
Sydkorea
Trup:
Målmænd:
Oh Sa-ra
Jeong Jin-hui
Fløjspillere:
Song Ji-young
Shin Eun-joo
Kin Yun-ji
Jo Ha-rang
Shin Da-rae
Jung Ji-in
Stregspillere:
Lee Han-sol
Kim So-ra
Bagspillere:
Song Hye-soo
Ryu Eun-hee
Jo Su-yeon
Oh Ye-dam
Jeong Hyun-hui
Lee Mi-gyeong
Kim Jin-yi
Rusland
Rusland
Trup:
Målmænd:
Evelina Anoshkina
Anastasia Lagina
Polina Kaplina
Fløjspillere:
Polina Gorshkova
Olga Fomina
Yulia Managarova
Albina Murzalieva
Yulia Markova
Stregspillere:
Anastasia Illarionova
Bagspillere:
Irina Korneeva
Elena Mikhaylichenko
Karina Sabirova
Ekaterina Ilina
Valeriia Kirdiasheva
Antonina Skorobogatchenko
Veronika Nikitina
Milana Tazhenova
Ekaterina Zelenkova
Yaroslava Frolova
Olga Sherbak